bookmark_border

Natūralaus baseino įrengimo eiga ir kaina

“Taip, mes norime natūralaus baseino!”

Sveikinu išsirinkus būtent tokį vandens telkinį, kuris, teisingai įrengus, papuoš ir pridės vertės jūsų namams. Ir kol nevėlu paminėti – taip, jame gyvens ir varlytės, ir tritonai, ir dusios, bet tai tik į naudą, nebijokite, jie jūsų tikrai nenuskriaus.

Tritonai padeda valyti vandenį nuo uodo lervų. Labai smagu juos stebėti.
Tritonai padeda valyti vandenį nuo uodo lervų. Labai smagu juos stebėti.

Ką gi, pirma reikia išsirinkti tinkamą vietą. Ji turėtų būti saulėta su ne per daug lapuočių aplink, nes tai pridės daugiau rudeninės priežiūros. Taip pat būtų gerai užuovėja, bet tai galima išspresti pasodinus gyvatvorę. Numatykite kokio dydžio technika galės privažiuoti!

Išsirinktoje vietoje pasiskaičiuoti ir pasižymėti norimą natūralaus baseino formą ir plotą. Kad geriau orentuotumėtes galiu pasakyti, kad mums ~120 m² natūralaus baseino kvadratinis metras kainavo ~39 €. Tai yra kaina medžiagų, technikos (fiskaris ir bobcat’as) baseinui įrengti su 90% pačių darbo, be aplinkos. Samdant brigadą kaina gali padvigubėti.

Natūralaus baseino skersinis pjūvis
Natūralaus baseino skersinis pjūvis

Patys pasidarykite projektą, pasibraižykite planą. Dabar yra laikas, kai reikia išsiskaičiuoti regeneracinės ir maudymosi zonų plotus ir gylius. Maudymosi zoną reiktų daryti ne mažiau dviejų metrų gylio, o regeneracinės zonos apie metrą arba daugiau (galima laiptuoti, daryti skirtingų gylių ir pan.). Atsiminkite, kad regeneracinė zona bus užpilama gruntu 20-40 cm, tad galutinis gylis atitinkamai sumažės. Pagal nerašytą taiskyklę yra laikomasi mažiausiai 50/50 santykio pagal paviršiaus plotą, bet rekomenduojama daryti 70% regeneracinės ir 30% plaukimo zonos pagal paviršiaus plotą. Numatykite kaip planuojate įlipti ir išlipti iš baseino. Jeigu lipimas bus per kažkurį krantą, jį darykite kuo nuožulnesnį.

Nuspreskite iš ko darysite atramines sienas maudymosi zonai ir kokią hidroizoliaciją naudosite. Mes naudojome EPDM membraną dėl jos atsparumo. Pažymėsiu, kad planuodami pridėkite viršaus bent po 20 cm membranos į kiekvieną kraštą. EPDM tuo metu mums kainavo 8,47 €/m², reikėjo 195.2 m². Tai buvo pati didžiausia vienu metu reikalinga pinigų suma įrenginėjant natūralų baseiną..

Kaskite! Pagal projektą iškaskite duobę šiek tiek platesnę ir gilesnę, kad vėliau būtų galima užpilti smėliu tam, kad apsaugoti membraną (jeigu pasirinkote tokį hidroizoliacijos budą) ir lengviau suformuoti norimus krantus, aplink visą baseino perimetrą arba iškasti drenažinį griovelį, arba suformuoti bordiūrą tam, kad į baseiną po lietaus ir atolydžio nesubėgtų murzinas paviršinis vanduo. Jeigu gausu ir aukštas gruntinis vanduo reikia jį nudrenuoti arba išklojus membraną dugną reikės papildomai prislėgti, kad gruntinis vanduo jos nepakeltų. Mums išsikasti 2015 metais kainavo po 27 €/h, užtrukta 13.5 h su daliniu žemių išlyginimu. Išlyginkite dugną smėliu.

Fiskaro pagalba sumontuoti blokai
Fiskaro pagalba sumontuoti blokai

Jeigu reikia, pamūrykite/sumontuokite atramines sienas. Mes savo atvieju naudojome alytnamio sieninius blokus, kuriuos buvo labai greita sumontuoti fiskaro pagalba. Minusas toks, kad jie riboja dizainą ir reikia gero privažiavimo prie vietos, o pliusas, kad baseinas buvo sumontuotas per šiek tiek daugiau nei pusdienį. Kainos atžvilgiu ši vieta mums kainavo 25 €/h fiskaras 10 h, blokai 190 €, niveliavimas ir kiti su montavimu susiję samdytų žmonių darbai ~200 € (vienintelis darbas, kur papildomai buvo samdoma žmonių).

Krantai užpilami smėlio sluoksniu
Krantai užpilami smėlio sluoksniu

Įrengus sienas viskas užpilama smėliu, jeigu turite statų krantą – tą sieną iš išorės viena eile apšiltinkite putplasčiu pamatams (amortizacija nuo šalčio). Dugną taip pat patartina iškloti ekstrūdiniu polistirolu. Atlikite paskutinius krantų formavimus.

Darbų eiga
Darbų eiga

Jeigu pasirinkote EPDM membraną, prieš ją tiesiant reikia ištiesti geotekstilę arba veltinį papildomai apsaugai. Nepraleiskite šios vietos! Ištieskite membraną, išlyginkite kuo daugiau raukšlių maudymosi zonoje, suformuokite gražias klostes kampuose. Ištiesus membraną, ten kur bus regeneracinė zona ir pilamas gruntas rekomenduoju taip pat iškloti geotekstile arba veltiniu.

Montuojame regeneracinės zonos barjerą. Yra įvairių variantų ir pasirinkimą dažnai lemia bendras norimas vaizdas: medis, akmenys, betonas, plytos, blokeliai, smėlio maišai ir t.t. Internetas pilnas pavyzdžių. Mes pasirinkome džiuto maišus, kuriuos užpylėme savo pasirinktu gruntu – upės akmenukais. Kodėl? Todėl, kad tai pigu, savotiškai gražu (asmeniškai), barjeras pralaidus vandeniui, o gruntas maišuose prisideda prie bendros masės mikroorganizmams gyventi, juos santykinai lengva montuoti, galima išgauti įvairių dizainų ir visada galima lengvai perdėlioti. Jau esu numatęs vieną minusą, kad jie kažkada gali supūti, bet tik praplyšus pirmam maišui ketinu baseiną išpompuoti ir juos sucementuoti. 2017 04 30 Ankščiau nei tikėtasi pradėjo plyšti maišai. Kaip visada po laiko atrasta informacija, kad Lietuvoje gaminami džiuto mašai lieka tik eksportui netinkamos kokybės, tad jų nerekomenduoju! Planuose numatyta guldyti maumedžio arba ąžuolo brusus/tašus nuo pat baseino dugno. Kadangi kaip tik buvo akcija, maišai kainavo po 0.66 €, sunaudojome šiai dienai, jeigu gerai suskaičiaviau, 126.

Pilamas ~10 cm grunto sluoksnis
Pilamas ~10 cm grunto sluoksnis
Ant pirmo grunto sluoksnio guldome drenažinį vamzdį. Oi sunku su juo "susirokuoti" buvo...
Ant pirmo grunto sluoksnio guldome drenažinį vamzdį. Oi sunku su juo “susirokuoti” buvo…

Užpilame ~10 cm grunto aplink regeneracinę zoną. Tada guldome drenažinį vamzdį (geriausia dvi eiles su metro atstumu tarp jų). Jį vienoje ar keliose vietose išvesti pro barjerą. Šis vamzdis bus naudojamas švelniai priverstinei cirkuliacijai, kuri padės valyti vandenį. Paguldžius vamzdį pabaigiame užpilinėti gruntą iki galutinio lygio. Mums 25 m³ savivartis upės akmenukų su atvežimu kainavo 680 €, jų dar liko ir užteks aplinkai. Tai antra pagal dydi išlaida. Jums, pagal vietą ir pasirinktą gruntą, kaina gali būti mažesnė. Apie tai, kaip pasirinkti gruntą daugiau rašysiu atskirai.

Drenažinis vamzdis jau paslėptas, pasiektas beveik galutinis grunto lygis.
Drenažinis vamzdis jau paslėptas, pasiektas beveik galutinis grunto lygis.

Viršutinėje nuotraukoje matosi paskutinis didelis natūralaus baseino įrengimo etapas. Prieš žiemą iš krano prileidome tiek vandens, kiek matosi tam, kad gruntinis vanduo neiškeltų dugno (jo pas mus nebuvo labai daug, tad papildomai nedarėme drenažo). Šiuo metu baseinas nuo lietaus ir sniego yra beveik sklidinas.

Šį pavasarį pasodinti vandens augalai, kurie padės filtruoti vandenį. Sodinant augalus nenaudokite papildomos žemės, taip pat neprisodinkite per tankiai. Reikia suprasti, kad baseine vyksta kova dėl “maisto”, tad leiskite augalams patiems pamažu plėstis, pagal tai, kiek yra prieinamų maistinių medžiagų.

Žuvų laikyti natūraliame baseine nepatartina, bet galima, tik nepersistenkite (1kg žuvies/10m³ vandens). Taip pat nepulkite baseino įžuvinti pirmais metai, pirma leiskite įsitvirtinti vandens augalams. Patys planuojame paeksperementuoti ir šiai žiemai iš mūsų dabar žuvų pilno tvenkio įleisti kokias 2-3 žuveles. Pavasarį stebėsime pokyčius.

Tikiuosi ši informacija jums padės, visada galite komentuoti su kylančiais klausimais ar patarimais, į kuriuos galės atsižvelgti ir kiti susidomėję natūralaus baseino įrengimu. Kaip minėjau, sekantį kartą rašysiu apie grunto regeneracinei zonai pasirinkimą, o dar vėliau – kaip nebrangiai pasidaryti papildomą mechaninį vandens paviršiaus filtą (skimerį) ir “airlift” pompą, kuri sunaudodama nedaug elektros energijos prastumia 15-20 m³/h vandens. Nepraleiskite ir jau dabar sekite mus Facebook’e bei prenumeruokite pranešimus apie naujus įrašus el. paštu (langelius rasite šone esančiame meniu).

Taip pat skaitykite