bookmark_border

Kaip teisingai pasirinkti gruntą natūraliam baseinui

Įrenginėjant natūralų baseina labai svarbu pasirinkti tinkamą gruntą. Tai esminė naturalaus baseino dalis, kuri atsakinga už filtracijos procesą.

Grunte apsigyvena įvairūs mikroorganizmai, kurie biologinių procesų metu suvartoja didžiąją dalį vandenyje esančių maistinių medžiagų taip nurungdami dumblius, tad labai svarbu, kad ši terpė būtų palanki ir neužteršta.

Savo baseine gruntui naudojome upės akmenukus/žvirgždą ir maža dalimi plautą kvarcinį smėlį, bet būtų galima naudoti ir plautą žvyrą, žvirgždą, skaldą, smėlį ir įvairius jų mišinius. Regeneracinei zonai patarčiau naudoti retumo turintį gruntą (smėlio/žvyro ir žvirgždo mišinį arba tik žvirgždą), per kurį vanduo galėtų lengviau cirkuliuoti ir nesusidarytų negyvos zonos, o daliai kranto per kurį bus lipama – smėlį.

Patariu pasidaryti paprastą eksperimentą su iš jums vežamo karjero pasirinktu gruntu – paimti puslitrinį ar litrinį slojikėlį, trečdalį užpilti gruntu ir beveik sklidinai iš krano arba lietaus vandeniu, gerai suplakti ir stebėti per kiek laiko vanduo taps skaidrus. Jei gruntas sekančią dieną nusėdo nebus nemalonu dėl besimaudant smarkiai sudrumsto vandens (jis pirmus metus tikrai, daugiau ar mažiau, drumsis, o po kelių metų suvešėjus vandens augalams susės ir besimaudant beveik nesidrums). Tada uždarytą slojiką palikti ant saulės savaitei. Jeigu po savaitės nesimatys jokios bakterijų veiklos (paviršiuje nesimatys putų, nepakilusi dalis grunto, vanduo ne žalias ar pan.) tada gruntas tinkamas, kitu atvieju yra rizika su gruntu atsivežti ir užkratą. Tokiu atvieju eko sistemos normalizacija gali užtrukti labai ilgai arba išvis neįvykti. Jokiu būdu gruntu nesirinkti molio, durpių ar juodžemio! Butent tam, kad jis nepatektų į vandenį ir yra klojama EPDM membrana.

Jeigu vis dėl to nepavyksta gauti švaraus ar neužteršto grunto galima daryti taip – pabaigus įrenginėti baseiną ir supylus gruntą palikti jį metams (arba trumpiau priklausomai nuo iškritusių kritulių kiekio) tuščią ir leisti lietui bei sniegui jį išplauti vis išsiurbiant nešvarų vandenį iš plaukimo zonos, kad tas pats vanduo neužsemtų grunto. Jeigu yra noras galima plauti ir patiems nelaukiant lietaus. Reikia paminėti, kad šis būdas veiktų tik su vandeniui pralaidžiu barjeru.

Sekantį kartą rašysiu kaip nebrangiai pasidaryti “airlift” pompą ir vandens paviršiaus valymo įrengimą – “skimerį”. Nepraleiskite ir sekite mus Facebook’e bei prenumeruokite naujienas el. paštu!

Taip pat skaitykite